Какви са съвременните лакове за нокти 🙂
Основната съставка на лака за нокти е нитроцелулоза (целулозен нитрат) във вид на течност с микроскопични памучни влакна
Лаковете съдържат и помощни вещества – разтворители като бутилацетат или етилацетат, които бързо се изпаряват и по този начин ускоряват процеса на изсъхване; филмообразуващи вещества; оцветители. Отделно се добавят смоли и омекотители като рициново масло или глицерин за подобряване на гъвкавостта и водоустойчивостта на лака. В лаковете с перлен ефект се добавя слюда или дори смлени рибени люспи. Производителите на лакове за нокти са под постоянен натиск да намалят или премахнат от състава им потенциално токсичните съставки, включително фталати, толуени и формалдехиди. Хората, чувствителни към алергени, трябва да бъдат особено внимателни към следните две вещества:
Толуен – произвежда се от нефт и нефтопродукти и може да причини контактен дерматит; възможните признаци за алергична реакция са зачервени и подути клепачи.
Формалдехид – използва се като втвърдител на лака и е химичен консервант, причиняващ кожно раздразнение и алергични реакции. Обривът е първият симптом за непоносимост към този компонент.
Алергична реакция към лак за нокти се проявява първо на клепачите. Ако те се зачервят и се подуят след използването на нов лак, това е сигнал за възможната ви непоносимост към някоя от съставките. Тъй като кожата на клепачите е много деликатна, тя е особено предразположена към контактен дерматит, което означава, че сте докоснали очите си с ръце.
из книгата: МАНИКЮР & ПЕДИКЮР. Търговските тайни на професионалистите. 2016 г.
автор: Лий Тосели