Тайната на изкуството маникюр и педикюр – как и къде се е появил
Човекът е започнал да се грижи за ноктите си още преди 4000 години.
В Южен Вавилон благородниците са използвали специални златни инструменти за да си правят маникюр.
Инструменти за маникюр са открити и в египетските гробници. Рисуване върху човешкото тяло се практикува по целия свят от векове. Чрез цвета на ноктите си египтяните са декларирали положението си в обществото. Те са използвали червеникавокафяв цвят, извличан от растението къна. Така те боядисват ноктите и връхчетата на пръстите си, като червеният цвят е бил предпочитан. Нефертити, съпругата на фараона Ехнатон, е оцветявала ноктите на ръцете и краката си в рубинено червено. Любимият цвят на Клеопатра е бил наситен теракотеночервен.
На жените с по-ниско положение е било позволено да боядисват ноктите си само в бледи нюанси. Китайците използвали комбинация от смола, яйчен белтък, желатин и пчелен восък за създаване на цветни лакове. Другият начин за оцветяване са били стрити розови листенца. Често се използвали и листенца на орхидея или циганче, които, смесени със стипца и оставени за цяла нощ, са оставяли червеникав или розов оттенък върху ноктите.
Инките също биха могли да бъдат наречени първооткриватели на маникюра – техните нокти са били украсявани с рисунки на орли.
Аристократите оставяли ноктите си да пораснат до 25 см. Това било знак, че те не извършват ръчна работа, както и за да демонстрират богатството си и положението си. За всеки нокът са се полагали специални грижи. Те били увивани в сребърни или златни кърпи, подплатени с нежна коприна.
По време на Династията Чу през 600 г. пр. Хр., китайските благороднички често са избирали златист, сребрист, черен и червен цвят, за да подчертаят ноктите си – цветовете, които ще ги различават от обикновените жени. Жените от простолюдието нямали право да използват тези цветове, в противен случай са били застрашени от най-суровото наказание.
Но не само жени са си правили маникюр. В Египет и Рим командващите войските, преди да се отправят на бойното поле, боядисвали ноктите и устните си с един и същ цвят.