Как да развиете творческите и интелектуални способности на детето си
Според научни изследвания въображението помага на децата да се справят с физическата болка, а творчеството укрепва детската самоувереност, развива социалните умения и допринася за лесното усвояване на учебния материал, а на по-късен етап – възможност за справяне с различни житейски проблеми!
Децата притежават развито въображение по рождение, а творческите занимания – допълнително им помагат да се развиват интелектуално и емоционално, да бъдат здрави, жизнени и успешни.
1. Място за творчество
Важно е детето да има определено място за творчески занимания у дома. Това не е задължително това да бъде отделна детска стая. Достатъчен е малък кът с детски конструктор или кашон стари дрехи, с които да играете на преобличане. Ключът е детето да се чувства самостоятелно и свободно в това пространство.
2. Простота
Децата не се нуждаят от скъпи и модерни играчки, достатъчни са обикновени игри и занимания. Например, когато играе с конструктор или мозайка, оставете детето да следва въображението си и да сглобява каквото си поиска, без да се предържа към моделите от инструкции.
3. Свободно време
Прекарвайте няколко часа вкъщи без определени занимания, така че детето ви само да избира игрите си.
4. Активиране на сетивата
Помогнете на детето си да използва всичките си сетива. Когато излизате на разходка, насърчавайте го да си представя, че пътува на далечни места, например в Африка. Попитайте го какви животни вижда, миризми усеща, звуци чува?
5. Обсъждане
Говорете с детето си за творческите му проекти и планове. Научете го да използва тефтерче, компютър, а защо не и диктофон, за да записва интересните си идеи и хрумвания.
6. Развиване на творческо критично мислене
Когато детето ви стане по-голямо, упражнявайте се в разрешаването на определени проблеми и ситуации. Нека детето описва писмено или рисува мислите си.
7. Избягвайте прекаления контрол
Децата проявяват невероятната си вътрешна способност да бъдат изобретателни, когато играят сами, и за съжаление, прекаленото обгрижване и контролиране от страната на родителите пречи или напълно унищожава тази способност.
8. Помагайте на децата да преследват своите увлечения
Обърнете внимание, от какво се интересува детето ви и му осигурете необходимите материали и занимания. Например, ако детето харесва геология, можете да му предложите книги по дадена тема, както и мостри на камъни и кристали.
9. Давайте пример
Децата подражават на родителите си, затова отделяйте време за собствените си творчески занимания. Ако нямате творчески увлечения – рисувайте, оцветявайте или моделирайте заедно с детето си.
10. Никога не досаждайте
Оставете децата сами да открият и следват своя път! Прекалената загриженост и вмешателство не са най-добрият съветник. На по-късен етап това ще го осъзнаете, но може вече да е късно!
А ТУК може да ПОРЪЧАТЕ вълшебните книжки на ИК АХАТ!